Tmavá barva krystalů nastává v důsledku dlouhodobého působení přirozeného radioaktivního pozadí a blízkosti žuly nebo uranu.Morion, což je oxid křemičitý (jeho chemický vzorec je SiO2)
Ve středověku psychici a vyznavači okultismu a esoteriky se začali zajímat o mocnou energii černého krystalu. Alchymisté, kteří považovali moriona za jednu z pravděpodobných složek kamene mudrců, věřili, že s úspěšným výběrem správných kouzel je možné aktivovat tvůrčí síly, které v něm číhají.
V XX století. morion našel uplatnění v radiotechnice: jeho krystaly, používané jako piezoelektrické prvky, umožňovaly stabilizovat rádiové vlny.
Morion je nejtemnější formou křemene, nejtmavším druhem záhnědy, kdy nejcennější je jeho černý odstín. Nejen jeho zabarvením, ale i způsobem jakým se projevuje, je symbolickým protipólem křišťálu (i přesto, že jejich složení i tvar krystalů jsou shodné). Křišťál je průhledným, „nejčistším“ křemenem vůbec, „univerzálním zářičem“. Stará se o energetické prozáření a prosvětlení všeho ve svém okolí, a to na každé z fyzických i energetických úrovní. Morion je vydatným pomocníkem pro „likvidaci“ všeho nepotřebného a pro ochranu prostoru i člověka. Velmi často jsou proto křišťál společně s morionem doporučovány jako „dokonalá dvojka“ s všestranným uplatněním.